Ar patikėtumėte, kad 23 paaugliai savo laisva valia pasiryžo dalyvauti dviejų metų trukmės Nacionalinės dailės galerijos edukaciniame projekte "Kažkoks keistas menas", kuriame turėjo patys tapti parodos kuratoriais, architektais, dizaineriais ir rinkodaros specialistais? Visa sprendimų priėmimo laisvė ir atsakomybė patikėta jaunuoliams, o šio projekto rezultatus kiekvienas galėjo išvysti 2021 m. lapkričio 13 d. - 2022 m. vasario 5 d. NDG veikusioje parodoje "O KUR ŽMONĖS?".

Atranka į projektą prasidėjo dar 2020 m. Jame dalyvauti kvietėme 16-18 metų jaunuolius iš Vilniaus mokyklų. Atlikę kūrybinę užduotį projekto dalimi tapo net 23 jaunuoliai.

"Turint omenyje, kad dėl karantino dalis projekto vyko nuotolinėmis darbo priemonėmis, kelia nuostabą jaunimo atkaklumas. Juk pats projektas toks sudėtingas: dalyviai susidurė ne tik su negirdėtomis profesinėmis sąvokomis, bet ir su tokiomis praktinėmis užduotimis, kurios reikalauja ypatingo nuoseklumo ir užsispyrimo, ne tik kūrybinio, bet ir kritinio mąstymo.

KĄ MES ŽADĖJOME, KĄ JIE GAVO IR KO NE

Gianni Rodari sakė: "Vaikai ateina iš ateities, mes tiksliai nežinome, kas tai per būtybės, bet numinkyti jie iš ateities ir nežinomybės tešlos." Karantino sąlygomis net artimiausia ateitis gerokai atmiešta nežinomybe, tad džiaugiamės, jog projekto komanda pasiūlė jaunimui veiklą, kuri sudomino ir kuri šį sunkų nuotolinio mokymosi maratoną padėjo paversti įdomiu ir praturtinančiu.

Mūsų projektas kiekvienam dalyviui žadėjo mažiausiai 22 naujas pažintis su įdomiais jaunais žmonėmis, bent 5 - su įvairiais savo srities profesionalais ir beveik neribotas galimybes bendrauti su Nacionalinės dailės galerijos darbuotojais, menininkais ir meno kritikais.

Žadėjome ir iššūkių: suprasti ir įvaldyti klausinėjimo meną, diskutuoti ir priimti komandinius sprendimus, suprasti, kaip galima sieti skirtingas kūrybines veiklas, išmokti rašyti tekstus, skirtus parodos erdvei ir socialinei medijai, patirti, kaip brėžiniai tampa architektūra erdvėje, o dizaino maketai - parodos idėją transliuojančia žinute; planuoti ir valdyti laiką bei organizuoti komandinį darbą.

Pradėję darbą bendroje grupėje, vėliau jaunuoliai dirbo pasiskirstę į keturias projekto komandas: kuratorių, architektų, dizainerių ir rinkodaros. Komandų darbą moderavo profesionalios savo srities mentorės.

"Aš labai džiaugiuosi, kad visos mentorės leido klysti, įspėdavo ir vesdavo švelniai, tad jaunimas galėjo tobulinti savo minkštuosius gebėjimus tuo pačiu pajausdami tiesiogines pasekmes: kas atsitinka su projektu, kai viena ar kita komanda, vienas ar kitas dalyvis neatlieka sutartos užduoties laiku. Jau vien dėl to, sakyčiau, kad projektas pavyko. Projektas tapo tokia gyvenimo mokykla, kokios iki šiol šie jaunuoliai dar nebuvo turėję. Man tai yra svarbu ir prasminga",-šypsosi rinkodaros komandos moderatorė Salvinija Cibulskienė.

Ne tik dalyviams, bet ir pačiam muziejui projektas buvo iššūkis. Juk patyrę profesionalai turėjo pasiduoti nežinomybei ir leisti jauniesiems kuratoriams, architektams, dizaineriams ir viešųjų ryšių specialistams spręsti, kokia bus ir kaip atrodys paroda.

 

TYRIMAI RODO: JIE NORI ATSISĖSTI, LIESTI IR KLAUSYTIS MUZIKOS

Jaunuoliai užsibrėžė tikslą sukurti parodą, kuri būtų aktuali jaunimui. Nuveikta labai daug: suformuluota ir išgryninta parodos idėja, atrinkti meno kūriniai, parinktas parodos pavadinimas, sukurti parodos architektūros sprendiniai bei dizaino vizualizacijos, atlikti kokybiniai ir kiekybiniai tikslinės auditorijos tyrimai, sukurta speciali paskyra Instagrame"o_kur_zmones", kurioje galima sužinoti daugiau apie tai, kaip sekėsi projekto dalyviams. 

Rinkodaros komandos atlikti tikslinės auditorijos tyrimai atskleidė, ko parodose pageidauja daugiau nei tūkstantis apklaustų jaunuolių. Į šią tyrimų medžiagą atsižvelgė visos projekto komandos, nes tyrimų rezultatai atliepė ir pačių dalyvių norus. "Respondentai sakė, jog į parodą nenori eiti po vieną, tai turi būti patyrimas bent dviems, o geriausia, jei galėtų parodoje su kuo nors susipažinti. Taip pat parodoje išvargina tai, kad nėra kur atsisėsti, ko paliesti ir turi elgtis tyliai, - tyrimo rezultatais dalinosi viena iš projekto dalyvių Greta Leigaitė.

 

STATYBOS IR GYVENIMO PRATYBOS

2021 m. rudenį projekto dalyvių laukė tikrų tikriausios statybos, juk sugalvotą parodos architektūrą teko įgyvendinti fiziškai. "Iš patirties žinome, kad statymo darbai yra patys įdomiausi ir įtraukia net tuos, kurie iki šiol mažiau dalyvavo. Tai yra toks malonus patyrimas, kai virtualūs, galvoje esantys dalykai materializuojasi", - dalinosi patirtimi architektės Evelina Vasiliauskaitė ir Margarita Kaučikaitė.

Be realių statybų, jaunimo laukė ir profesinio gyvenimo pratybos: reprezentacinių vizualizacijų kūrimas, reklaminės kampanijos Instagramo bei Facebooko paskyrose įgyvendinimas, įvairias ribas skatinanti peržengti rėmėjų paieška, reklaminės atributikos gaminimas, kūrinių eksponavimas, spaudos konferencijos ir pranešimų spaudai rengimas bei pats parodos atidarymas lapkričio 12 d. Visiems šiems darbams reikalingas ne tik kūrybiškumas, bet ir nuoseklumas, planavimas, kritinis mąstymas, atvirumas ir lankstumas bei gebėjimas bendradarbiauti, laiku ir efektyviai komunikuoti bei gebėti operatyviai spręsti kylančias problemas. Net jei tie vaikai iš nežinomybės ir ateities tešlos, šitoks patyrimas, manome, jiems buvo naudingas.

PARODOS ATIDARYMAS - NAUJAS STARTAS

Parodos atidarymas daugumai projekto dalyvių nebuvo pabaiga. Susikūrė edukacinės programos kūrėjų ir vedėjų komanda, vedusi patyrimines ekskursijas savo draugams, klasiokams, savo mokyklų mokiniams, mokytojams ir kitiems, atėjusiems į viešus renginius. Įsiminė vienos mokytojos pastaba, puikiai atskleidžianti, kodėl šioje parodoje vertėjo apsilankyti kiekvienam suaugusiajam:"Šia paroda rengėjai puikiai perteikė paauglio vidinę būseną. Dabar dažniau pagalvosiu, kaip jie jaučiasi". 

Jau uždarius parodą liko ištvermingiausi - katalogo kūrėjų komanda, pasiryžusi apibendrinti savo ir kolegų patirtis projekto ir parodos kataloge. Jį įsigyti galima Nacionalinėje dailės galerijoje, o peržvelgti čia.

Informacija apie projektą Instagrame @o_kur_zmones

Tiems, kurie norėtų ateityje prisidėti prie parodos kūrimo, štai keletas jaunuolių palinkėjimų:

Emilija LT / EN

Gabija LT / EN

Luka LT / EN

Marijonas LT / EN

Ona LT / EN

Tėja LT / EN

 

--

Projekto mentorės: Salvinija Cibulskienė, Margarita Kaučikaitė, Eglė Nedzinskaitė, Aurelija Slapšytė, Evelina Vasiliauskaitė

--

Projektą įgyvendino Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba